Nem csak a húszéveseké a világ – 4. rész

A 71 esztendős Somogyi Gábor újságíróval folytatott beszélgetésünket az elmúlt alkalommal az 50 éven felüliek otthoni edzéslehetőségeinél hagytuk abba.

Nos, tehát adott az elhatározás, hogy a jövőben az életünk része lesz a sport valamilyen formája, és hozzá is kezdenénk a munkához…

– Ebben az életkorban – főleg, ha valakinek egyáltalán nincs sportmúltja – már nem egy adott sportágra való rátermettség számít, sokkal inkább az, hogy mit tudunk a legegyszerűbben beépíteni az életünkbe, milyen mozgásformát tudunk elképzelni a testünknek, amely elsőre nem tűnik túl megterhelőnek. Nyilván sokat számít, ha a baráti körünkben találunk olyan társat, aki már jártasabb a teniszben, a fallabdában, a futásban, a kerékpározásban, netán az úszásban, mert mindig egyszerűbb társakkal edzeni, mint önmagunkban. Szándékosan hagytam ki a felsorolásból a konditermi edzést, mert 50 éven felül az fokozottan kockázatos lehet. De később majd erre is kitérnék. Maradjunk tehát egyelőre otthon, és próbáljuk fokozatosan olyan mozgásokat végezni, amelyek eddig nem szerepeltek a mindennapjainkban. Ezek lehetnek izomerősítő – például hasizomra, mellizomra, lábizomra, hátizomra, karizomra ható – gyakorlatok, izom és izületi nyújtások, illetve az általános kondíciót javító kardió gyakorlatok. Ez utóbbit segíthetik a futópadok és a szobabiciklik. Mindenekelőtt azonban fontos elfogadni, hogy minden erőkifejtést jelentő mozgás előtt át kell mozgatni a testet, azaz be kell melegíteni, lehetőleg a bokától kezdve egészen a nyakig. Bár az ezzel töltött öt-hat perc nem tűnik túl nehéznek, a naponta – mondjuk reggelente végzett – átmozgatásnak igen komoly jelentősége van, illetve lesz az elkövetkező 20-40 évben. Még az olyan látszólag semmitmondó gyakorlatnak is, mint a kézfej ökölbe szorítása majd az ujjak kifeszítése, amely segít a későbbi izületi problémák távoltartásában. Konkrét gyakorlatokat azért nem említettem, mert manapság már könnyen talál minden érdeklődő olyan you tube videókat, amelyek alapján elvégezhetők ezek az otthoni gyakorlatok. Érdemes egyszer úgy körülnézni a lakásunkban, hogy milyen bútorokat, berendezési tárgyakat találunk, amelyek segédeszközökként felhasználhatók az otthoni edzéshez. Csak néhány példa: masszív székek háttámlája kiváló lehetőséget ad a tolódzkodáshoz, ülőlapja pedig lehet a lábtámasz egy hasizom gyakorlathoz. De bármelyik sportüzletben vagy webshopban kaphatók olyan gumikötelek, gumiszalagok, amelyek hasznos tartozékai lehetnek az otthoni bemelegítésnek. Csupán arra kell figyelni, hogy ezen eszközök „ereje”, azaz ellentartása ne legyen túl erős, könnyen húzhatók legyenek, tehát maradjanak meg a kezdő szintnél.  Nagyon fontos a fokozatosság, ne lépjünk túl a fájdalomküszöbön, mert akár egy kis izomrost-szakadás is könnyen elveheti a kedvünket minden további erőfeszítéstől. Javaslom azt is, hogy mindenki készüljön fel némi izomlázra, ezt ugyanis nem lehet megúszni, amikor az ember olyan mozgásformát végez, amit egyáltalán nem szokott. Gondoljunk csak a kerti munkákra vagy egy bográcsozáshoz szükséges faaprításra, azok következményeit is megérezzük a következő egy-két napban.

– A jelentősebb túlsúllyal rendelkező emberek számára nyilván nehezebben indul bármiféle edzés. Mit tehetnek ők az egészségükért?

– Az eddig elmondott bevezető gyakorlatokat minden gond nélkül ők is elkezdhetik. Természetesen számukra erősen ajánlottak a kardió gyakorlatok, azok közül is leginkább a kerékpározás, illetve később, amikor már ellátogatunk majd egy konditerembe, a taposógép és az ellipszis, mert ezek veszik igénybe a legkevésbé a túlsúlyuk miatt egyébként is túlterhelt láb- térd és bokaizületeiket, miközben jelentős kalóriaveszteséget érhetnek el. Ugyanakkor az ő esetükben még inkább hangsúlyozandó a fokozatosság, mert a kardiógyakorlatok – ahogy nevükből is következik – erőteljesen forszírozzák a szív munkáját, elég tehát pár perces munkával kezdeni. Az átlagos súlyú hétköznapi ember elképzelni sem tudja, hogy milyen óriási lelki és fizikai erőfeszítést kíván valakitől 30-50 kilós felesleggel elkezdeni bármilyen sportot. Le a kalappal mindenki előtt, aki erre hajlandó! Számukra egyébként kiemelt jelentősége van a táplálkozásnak is, mert ennek megfelelő összeállítása és szigorú betartása nélkül eredménytelen lesz a befektetett munka.
Ezzel voltaképpen el is érkeztünk az edzők, a személyi edzők tevékenységéhez, nekik ugyanis komoly szerepük van vagy lenne a sportolni vágyók támogatásában. De erről majd legközelebb. Mint ahogy azokról a sportolni vágyókról is, akik túlsúlyos társaikkal ellentétben éppen testsúlyt és izomtömeget szeretnének növelni.